Ako vybrať prsačky?

Rozdeliť tieto praktické a stále žiadanejšie rybárske brodiace topánky možno podľa niekoľkých kritérií. Ak s nimi už máte skúsenosti, bude váš výber oveľa jednoduchší, inak je potrebné vychádzať zo znalostí základných vlastností pršačiek a mať čo najpresnejšiu predstavu kedy, ako často, kde a v ktorom ročnom období ich budete najčastejšie používať. Je to naozaj tak zložité? To ani nie, lenže bez vhodnej rozvahy by ste možno nevedeli, čo z bohatej ponuky na trhu vybrať alebo neskôr ľutovať nevhodné voľby.

Rozdeliť tieto praktické a stále žiadanejšie rybárske brodiace topánky možno podľa niekoľkých kritérií. Ak s nimi už máte skúsenosti, bude váš výber oveľa jednoduchší, inak je potrebné vychádzať zo znalostí základných vlastností pršačiek a mať čo najpresnejšiu predstavu kedy, ako často, kde a v ktorom ročnom období ich budete najčastejšie používať. Je to naozaj tak zložité? To ani nie, lenže bez vhodnej rozvahy by ste možno nevedeli, čo z bohatej ponuky na trhu vybrať alebo neskôr ľutovať nevhodné voľby.

Doba čítania 7 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Každý materiál je iný

Čo sa materiálu týka, bežne sa môžete stretnúť s tromi základnými typmi: neoprénové, goretexové (a ďalšie tzv. "Dýchajúce" materiály a PVC či vzácne aj guma). Rozdiel v materiáli je veľmi významným faktorom a odráža sa na trvanlivosti, pohodlí pri používaní a samozrejme tiež na cene. O každom teda aspoň v stručnosti možno uviesť určité charakteristiky.

Neoprén nie len pre potápačov

Neoprénové prsačky sa najčastejšie vyrábajú v hrúbke 4 a 5, občas aj 6 milimetrov, neoprén je potiahnutý ešte ochranným textilným povlakom. Na rozdiel od potápačov je rybárske brodenie "nasucho", akýkoľvek presiaknutie by bolo (to platí pre všetky typy) úplne nežiaduce, našťastie možno takéto problémy riešiť.

Neoprén vďaka vzduchovým bublinkám a použitému materiálu výborne izoluje, pokiaľ sa teda nebudete venovať dlhým pochodom okolo vody a budete chcieť stáť pokojne dlhú dobu v ľadovej vode, bude to pre vás optimálna voľba. Vhodná termobielizeň pomôže vyriešiť veľa, ale vnútorná vlhkosť (pot) jednoducho nemá kam odchádzať a tak v teplom počasí a pri väčšej pohybovej aktivite je pobyt v neopréne celkom zaberačka. Ale neriskujete reumu v kolenách, voľba je na vás.

Topánky, ktoré dýchajú?

Ak máte v úmysle chodiť okolo vody a ani pri brodení sa dlho nezdržíte na jednom mieste, potom uvažujte o goratexových "dýchacích" topánkach. O čo ide? Zjednodušene povedané tvorí materiál broďákov niekoľko vrstiev jednostranne priedušnej tkaniny so špeciálnou impregnáciou, takže ak zrovna nestojíte vo vode, môže vlhkosť (a že sa pri poriadnej špacírke okolo vody spotíte, na to zoberte pokojne jed!) odchádzať. 

To robí pobyt v týchto brodiacich nohaviciach oveľa komfortnejším, navyše sú ľahšie ako neoprénové a pohyb nie je prakticky obmedzovaný viac, než keby ste mali na sebe silnejšie nohavice. Zase myslite včas na voľbu vhodnej bielizne, pokusy nahradiť kvalitu množstvom a niekoľkými vrstvami teplákov sú naozaj cestovným lístkom do pekla, navyše si potom nevychutnáte tu pohodu pri rybárčení. Pre vychádzky k vzdialeným miestam, kam sa inak ako peši nedostanete, je to rozhodne najlepšia voľba. To platí aj pre prípad, že by ste ich chceli niesť v batohu, sú oveľa skladnejšie ako tuhý a nepoddajný neoprén, nehovoriac o zlomkovej hmotnosti. Prsačky z PVC alebo gumy sú veľmi chúlostivé na mechanické poškodenie, tepelne neizolujú skoro vôbec a zaparíte sa v nich pri dlhodobejšom používaní, moderní rybári ich používajú skôr ako občasnú výpomoc alebo záložné núdzové riešenie, zvoľte radšej jedny z vyššie uvedených.

Topánky a podrážky

Ďalšej veci, ktorej by ste mali venovať pozornosť, je prevedenie topánky alebo čižmy. Tu je totiž zasa veľký rozdiel v tom, či sú prsačky opatrené napevno spojenými gumákmi alebo neoprénovou ponožkou a použijete k nim ešte špeciálne brodiace topánky. Začnime čižmami, u tých je to oveľa jednoduchšie. Spoj medzi čižmou (alebo aj ponožkou v druhom prípade) býva spolu so švom v rozkroku najkritickejšom miestom.

Najmä pevné a pomerne ťažká čižma vyžaduje opatrné zaobchádzanie, ak topánky majú slúžiť dlhé roky bez problémov. Trochu pracnejšie na obúvanie a tiež samozrejme o niečo drahšie je prevedenie so šnurovacími brodiacimi topánkami. Nepokúšajte sa túto špeciálnu obuv nahradiť nejakou inou topánkou, veľmi neušetríte a vôbec to už nebude ono. Brodiace topánky možno zakúpiť v sade s prsačkami alebo jednotlivo. Topánky (alebo čižmy) musia byť v tej správnej veľkosti, pohodlné a hlavne vyberte vhodnú podrážku, pošmyknutie v hlbšej vode je nielen nepríjemné, ale aj naozaj nebezpečné! Preto sa môžete stretnúť s bohatým výberom rôzne riešených podrážok. Ani tu nie je ale úplne ľahké odporučiť konkrétny typ, veľmi záleží na tom, kde budete brodiť. V piesčitom a bahnitom podloží postačia gumové podrážky, na kameňoch sú ale tou rozhodne najhoršou voľbou. Osobne používame najčastejšie podrážky zo špeciálnej tvrdené plsti, mnohí z kolegov ešte kvôli nekĺzavosti používajú špeciálne závrtné hroty do podrážok, ktoré kĺzavosť podrážok na kamenistom a riasami pokrytom dne výrazne znižujú. Pri hlbokom brodení sa najmä na prudkých riekach často používajú aj špeciálne brodiace palice, dodávajúce rybárom oveľa väčšiu stabilitu.

Opravy a ich rozsah

Rybárske prsačky nie sú práve lacná investícia, preto by sme mali dbať na ich správnu údržbu a skladovanie. Po love ich vždy starostlivo vysušíme, nikdy ich nebudeme ukladať vlhké alebo dokonca mokré, so zabudnutou ponožkou v špičke! Pre uloženie na dlhšiu dobu je vhodné zavesiť ich topánkami alebo ponožkami hore nohami na dobre vetranom mieste so stálou teplotou, dôkladnú starostlivosť treba venovať aj intenzívne namáhaným brodiacim topánkam.

Občasná kontrola a prípadné včasná oprava je spôsobom, ako predchádzať poškodeniu. A ak zistíme, že dochádza k presiakovaniu, sú dva spôsoby, ako riešiť situáciu. Pokiaľ ide o malé poškodenie (diera od tŕňa, vetvičky, háčika a podobne), buď je set na opravu už u pršačiek priložený, alebo vhodný set zakúpime. Pozor, neoprén a goratex vyžadujú úplne iné lepidlá i záplaty! So závažnejšími poškodeniami (roztrhnutie vo šve, poškodenie čižmy, párajúce sa spoje a pásky) sa radšej obráťte na odborný servis, nakoniec sa to aj oplatí a navyše taká oprava už vyžaduje naozaj skúsenosti aj dielenské vybavenie.

K čomu sa hodia a k čomu nie

V žiadnom prípade by ste nemali v rybárskych prsačkách nastupovať na loďky a iné plavidlá, v prípade pádu do vody sa v nich plávať naozaj nedá! Pri brodení dbajte na maximálnu opatrnosť, pokiaľ už by ste si nabrali, z vody je potrebné (potupne to vyzerá, ale funguje) vyliezť nohami napred, tak sa voda pozvoľna vyleje.

Sťahovanie pásikom je síce určitou ochranou proti vniknutiu vody pri špliechnutí alebo zakopnutia, ak by ste sa ale mali ocitnúť v pozícii s hlavou pod vodou, nafúknuté nohavice vytvoria plavák, ktorý by vám situáciu neskutočne znepríjemnil. Takže hlboké brodenie na prudkej rieke znamená naozaj nikdy nechodiť sám a dávať pozor aj tam, kde to dobre poznáte. Ak radi chytáte z bellyboatu alebo sa to aspoň chystáte vyskúšať, sú prsačky pre vás tým pravým.

Klady a zápory?

NEOPRÉN

+ chráni proti chladu

+ dobre sa opravuje

+ cenovo prístupné prsačky

- vlhkosť a pot nemôže odchádzať

- pomerne ťažký materiál

GORETEX

+ Vlhkosť lastúrniky odvetrávať, vysoký komfort pri nosení

+ Prsačky sú ľahké a skladné

+ Neobmedzujú prakticky v pohybe

+ Možno pre sušenie obrátiť ľahko naruby

- Ľahko sa mechanicky poškodí

- Spravidla vyššia cena

- Náročnejšie na údržbu

PVC

+ Lacné a ľahké, vždy s gumákmi

- Nechráni pred chladom

- Neodvetrávajú vlhkosť

- Ľahko sa pretrhnú aj inak mechanicky poškodia

- Väčšinou majú plastové čižmy s kĺzavú podrážkou